Question
Leela and Laila, working together, can complete a task
in 18 days. Given that Laila is 125% more efficient than Leela, how long would it take for Laila to finish the task by herself?Solution
Let the efficiency of Leela alone = 4 units/day Then, efficiency of Laila alone = 4 + 4 X 1.25 = 9 units/day So, total work = (4 + 9) X 18 = 234 units And so, time taken by Laila alone to complete the work = 234 ÷ 9 = 26 days Hence, option a.
Under the RTI Act, 2005 which of the following does not fall within the category of exemption from disclosure of information?
The rescission of a voidable contract may be communicated or revoked in the same manner, and subject to the same rules, as apply to the ________________
Within how many days must a company file its annual return with the Registrar after the annual general meeting (AGM) or the date it should have been held?
When is Samvidhan Diwas celebrated?
Under Section 8(2)(b) proviso, till notification is issued specifying officer levels in corporations etc., all officers of such corporations, companies,...
What does contract of guarantee means?
The president shall hold office for a term of 5 years from___________.
_____________ shall conduct the entire corporate insolvency resolution process and manage the operations of the corporate debtor during the corporate in...
The Digital Personal Data Protection Act, 2023 primarily governs:
According to section 6 of the Specific Relief Act, 1963, if any person is disposed without his consent of immovable property otherwise then in due cour...