📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    ‘D’ alone can complete a task in 20 days. ‘E’ is

    40% less efficient than ‘D’. They worked together for 5 days, after which ‘D’ stopped working. What percentage of the total work was completed by ‘E’?
    A 45% Correct Answer Incorrect Answer
    B 55% Correct Answer Incorrect Answer
    C 75% Correct Answer Incorrect Answer
    D 32% Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ,

    Let the efficiency of ‘D’ be ‘5x’ units/day

    So, efficiency of ‘E’ = 5x × (3/5) = ‘3x’ units/day

    Total work = 20 × 5x = ‘100x’ units

    Work done by ‘D’ in 5 days = 5x × 5 = ‘25x’ units

    Work done by ‘E’ in 5 days = 3x × 5 = ‘15x’ units

    Total work done in 5 days = 40x

    Remaining work = 100x – 40x = ‘60x’ units

    Work done by ‘E’ alone = 60x units

    Total work by ‘E’ = 15x + 60x = 75x

    Required percentage = {(75x/100x) × 100} = 75%

    Practice Next

    Relevant for Exams:

    ask-question