Question
βMβ is 60% more efficient than βNβ. βNβ
started the work alone and worked for 16 days and after that βNβ is replaced by βMβ. If the total work is completed in 45 days, find the time taken by βMβ to finish the same work alone?Solution
Let the efficiency of βNβ = β5xβ units/day Efficiency of βMβ = β8xβ units/day Time taken by βMβ to complete the remaining work = 45 β 16 = 29 days Total work = 16 Γ 5x + 29 Γ 8x = 312x units Desired time = 312x/8x = 39 days
Find the approximate value of Question mark(?). No need to find the exact value.
18.07 Γ (47.998 Γ· 12.03) + 59.78% of 150.14 β β(255.86) = ...
22.11 Γ 4.98 + 23.03 Γ 5.12 β 32.95 + 96.9 Γ 5.02 =?
58.03% of 1499.99 - ? % of 699.95 = 394.04
(3375)1/3 x 12.11 x 6.97divide; 14.32 = ? + 15.022
10.232 + 19.98% of 539.99 = ? Γ 7.99
What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)...
(27.08)2 β (14.89)2 β (22.17)2 = ?
- What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)
837.04 Γ 4.02 + 40.04% of 3049.98 β 3667.82 = ? 2 β 60.87
(?)2 + 4.113 = 24.92 β 32.03Β