Question
‘Pooja’ alone can finish a piece of work in 60 days.
After working for 36 days, she left the job. ‘Vikram’ then completed the rest in 12 days. How many days will Vikram take to complete 80% of the workSolution
ATQ,
Pooja’s work = 36/60 = 3/5
Remaining = 1 - 3/5 = 2/5
Vikram does 2/5 in 12 days
Full time for Vikram = 12 × (5/2) = 30 days
80% work = 0.8 × 30 = 24 days
According to Planning commission, Indian region is divided into how many agro climatic zones?
The minimum isolation distance for production of certified seed of composite Maize is -
On which date is National Small Scale Industry Day celebrated annually in India?
Which of the following is a constituent element of chlorophyll ?
Which of the following chemical is used to break the dormancy of potato seeds?
Which of the following type of fertilizers mostly exported from our country?
What is the meaning of climate change?
Protection of the wildlife habitat can be done through in-situ and ex-situ conservation methods. Which one of the following is not a site for in-situ me...
Gully erosion is an advance stage of ?
Ginning term is related to which of the following crop?