Question
Working 6 hours a day, Rahul can complete a work in 25
days. How many hours a day should he work to complete the same work in 15 days?Solution
ATQ,
Let the efficiency of Rahul be 'x' units per hour
Therefore, total work = 6 × 25 × x = 150x units
Let the time he should work to complete the work in 15 days be 'y' hours a day.
ATQ;
150x = 15 × y × x
Or, y = 10
Therefore, he should work for 10 hours a day.
Alternate solution:
Required time = (6 × 25) ÷ 15 = 10 hours
A small company is a company whose paid-up capital and turn over shall________________
The incorporation document shall consist of a statement of an advocate, CA or CS that the LLP has complied with all the provisions of LLP act, person ma...
Consider the following statements regarding criminal breach of trust under Section 405 of the Bharatiya Nyaya Sanhita, 2023:
Statement 1: Crim...
Examination of a person by a party who call him as witness is-
Which of the following sections defines burden of proof?
Who can the High Court appoint to exercise jurisdiction in a Court of Session?
Under the Principles of Natural Justice, which of the following is NOT an exception to the strict adherence to due process?Â
Section 113A of Evidence Act was added in
Which international organization is responsible for the regulation of international trade and settling disputes between member countries?
What does the term "product" include according to the definition provided "under the Consumer Protection Act" ?