Question
If Neha can complete a work in 40 days by working 5 hours a
day, how many hours per day should she work to complete the same work in 25 days?Solution
ATQ,
Let the efficiency of Neha be 'x' units per hour
Therefore, total work = 5 × 40 × x = 200x units
Let the time she should work to complete the work in 25 days be 'y' hours a day.
ATQ;
200x = 25 × y × x
Or, y = 8
Therefore, she should work for 8 hours a day.
Alternate solution:
Required time = (5 × 40) ÷ 25 = 8 hours
(53 + 480 ÷ 4)% of 20 = ?% of 70
- Simplify the following expression:
16 + [17 - (8 + 11) + 6 - 3] ÷ 0.2 36895 - 4256 - 2233 = ?Â
√( (664+ √(136+ √(59+ √(21+ √(7+ √81) ) ) ) ) ) = ?
The value of 11 × 11 + 11 ÷ 11 – 11 × 11 + 11 + 11 × 11 – 11 – 11 × 11 is:
- Find the simplified value of the given expression:
9 of 6 ÷ 3 × 6² + √64 – 15 Determine the simplified value of the given mathematical expression.
What will come in the place of question mark (?) in the given expression?
55% of 1600 – (18 × 50) = ? ÷ 16Â
Simplify the following expressions and choose the correct option.
(56% of 750) − (3/8 of 320) + (2.5)² = ?