Question
Mira is 40% more efficient than Priya, and Neha is 10%
more efficient than Mira. If Neha and Mira together can do a piece of work in 15 days, in how many days will Priya complete the same work alone?Solution
ATQ, Let efficiency of Priya be ‘x’ units per day. Ratio of efficiency of Priya, Mira, and Neha = x: 1.4x: 1.54x = 100:140:154 Let total amount of work = (140 + 154) × 15 = 4440 units Time taken by Priya to complete the work = 4440/100 = 44.4 days
Person A and Person B can complete the work alone in 18 days and 24 days, respectively, and the efficiency of Person C is -----% greater than the effici...
Two pipes, A and B, can independently fill the tank in 12 minutes and 15 minutes respectively, while pipe C can empty 10 gallons from the tank in 2 minu...
Let A = 2i + 3j, B = pi + 9j, and C = i – j.If points A, B, and C are collinear, then the value of p is:
A cube of volume 768 cm³ is molded into a cuboid whose length, width, and height are in the ratio 2: 2: 3. Find the length of the cuboid.
In an interview, a total of 160 employees participated, including 100 men and the remaining women. Among these employees, 80% ach...
Factor the polynomial: x³ - 6x² + 11x - 6.
A boat can travel upstream at 12 km/h and downstream at 18 km/h. What is the speed of the boat in still water?
129, 160, 224, ?, 459, 634
What is the third proportional to the numbers 12 and 36?
Tarun and Saurabh together can complete a task in 10 days. Tarun and Reena together can finish the same task in 14 days. Reena and Saurabh together can ...