Question
Arjun is 50% less efficient than the combined efficiency
of Bheem and Cherry. If Bheem can complete a task in 12 days and Cherry in 20 days, determine the time required for all three of them working together to complete the task.Solution
ATQ, Let, total work = LCM of (15 and 12) = 60 units Efficiency of ‘Bheem’ = 60/12 = 5 units/day Efficiency of ‘Cherry’ = 60/20 = 3 units/day Efficiency of ‘Arjun’ = (3 + 5) × 0.5 = 4 units/day Combined efficiency of all 3 of them = (3 + 5 + 4) = 12 units/day Required time taken to complete the work = (60/12) = 5 days
Under GST, the tax levied on intra-state supply of goods is shared between:
For intra-State sales, the GST is divided between the Centre and the State in the ratio?
A ________ is not an actual contract but it resembles a contract. In other words, it is a contract in which there is no intention on part of either part...
In monetary policy operations, the Reverse Repo Rate refers to:
The 'Payback Period' method of capital budgeting evaluates a project based on:
The level at which a fresh order should be placed for the replenishment of the stock is known as ______.
The first auditor of a company (other than government company) is appointed by the ______ within ______ of registration of the company by passing a vali...
Which one of the following is exempt income?
An audit firm is appointed to audit a client that has recently engaged in a major merger with a company where the audit firm’s senior partner holds sh...