Question
Anjum bought 1 litre of milk at Rs. 50 per litre, 500
grams of sugar for Rs. 30 per kg, and 200 grams of coffee for Rs. 125 per kg. From these ingredients, he can prepare 3 cups of coffee. If Anjum aims to make a 20% profit on his total costs, what should be the selling price of one cup of coffee?Solution
Cost price of 1 litre milk = Rs. 50 Cost price of 500 grams sugar = Rs. 15 Cost price of coffee of 200 g = Rs. 25 Cost price of 3 cups of coffee = 50 + 15 + 25 = Rs. 90 Selling price of 3 cups of coffee = 90 × 120% = Rs. 108 Selling price of 1 cup of coffee = 108/3 = Rs. 36 Hence, option d.
Recently President Sheikh Khalifa bin Zayed Al-Nahyan died He was President of Which Country?
What amendment did the FSSAI approve to help consumers make healthier choices?
Which company has signed an MoU with NTPC Green Energy Limited (NGEL) to explore explore opportunities in the Green Hydrogen and Green Energy space & to...
Which of the following is scheme is to provide affordable Health Insurance to persons with Autism, Cerebral Palsy, Mental Retardation, and Multiple Disa...
In the global market capitalization ranking, what is India's current position according to Bloomberg data as of Jan 2024?
Which country has been officially welcomed as the 31st member of the NATO Alliance during the two-day summit held on April 04, 2023?
Who has been appointed as the new MD & CEO of the Canara Bank?
The Reserve Bank of India extended the last date for KYC updation for bank accounts to _________________.
According to the RBI’s consumer confidence survey, what is the projected retail inflation rate for 2026–27?
Which of the following Logistics Technology Platform has crowned as the 106th Unicorn of India?