Start learning 50% faster. Sign in now
Cost price of 1 litre milk = Rs. 50 Cost price of 500 grams sugar = Rs. 15 Cost price of coffee of 200 g = Rs. 25 Cost price of 3 cups of coffee = 50 + 15 + 25 = Rs. 90 Selling price of 3 cups of coffee = 90 × 120% = Rs. 108 Selling price of 1 cup of coffee = 108/3 = Rs. 36 Hence, option d.
Which component of food is the primary source of energy?
Among petroleum refinery products, which has the lowest boiling point?
Inactive Nitrogen and Argon gases are usually used in electric bulbs in order to
What is the primary component of natural gas?
Which one of the following oxides reacts with both acid and base?
_________ is a technique where the plants are grown with their roots suspended in the air.
A current-carrying conductor placed in a magnetic field experiences a force because:
Overconsumption of which nutrient is most directly linked to obesity?
The main thinking part of the brain is: