ЁЯУв Too many exams? DonтАЩt know which one suits you best? Book Your Free Expert ЁЯСЙ call Now!


    Question

    The income of 'E' is Rs. 50,000 while the income of 'F'

    is 20% more than that of 'E'. The ratio of expenditure and savings of 'E' is 2:3, respectively. 'F' spends Rs. 6,000 more than he saves. The expenditure of 'F' is how much percent of the savings of 'E'?
    A 110% Correct Answer Incorrect Answer
    B 75% Correct Answer Incorrect Answer
    C 55% Correct Answer Incorrect Answer
    D 120% Correct Answer Incorrect Answer
    E None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ, Income of 'F' = 50,000 ├Ч 1.20 = Rs. 60,000 Let the saving of 'F' = Rs. 'Y' Then, expenditure of 'F' = Rs. (Y + 6,000) So, Y + Y + 6,000 = 60,000 Or, 2Y + 6,000 = 60,000 So, Y = (60,000 - 6,000) ├╖ 2 = 27,000 So, expenditure of 'F' = 27,000 + 6,000 = Rs. 33,000 Savings of 'E' = 50,000 ├Ч (3/5) = Rs. 30,000 So, required percentage = (33,000 ├╖ 30,000) ├Ч 100 = 110%

    Practice Next
    More Income and Expenditure Questions

    Relevant for Exams:

    ask-question