Question
Anand and Manav can collaboratively finish a task in
{40/3} days, while Anand alone requires 24 days to complete the same task. Given that Prachi's efficiency is 25% lower than Manav's, determine the number of days it will take Prachi to complete the work on her own.Solution
Let the total work be 120 units (LCM of (40/3) and 24) . Combined efficiency of Anand and Manav together = 120 ÷ (40/3) = 9 units/day Efficiency of Anand = (120/24) = 5 units/day So, efficiency of Manav = 9 - 5 = 4 units/day Efficiency of Prachi = 0.75 X 4 = 3 units/day Required time taken = (120/3) = 40 days
Who owns the GeM?
The process of converting a company's private equity into public equity through an IPO is known as:
Which financial statement helps in assessing liquidity and solvency?
Interest coverage ratio can be numerically expressed in the form of the following equation:-
In insurance accounting, what is "unearned premium"?
Input Tax Credit (ITC) under GST can be claimed by a registered person on:
Credit Information Bureau (India) Limited CIBIL is India’s credit information bureau which provides consumers credit scores to a closed user group...
A cost that remains unchanged in total, regardless of changes in the level of activity, within a relevant range is a:
Which of the following is NOT regarded as a financing decision under financial management?
The BPM principle that states "Information technology is an essential enabler for BPM" is the:Â