Question
A can do a piece of work in 40 days. A is 25% more
eicient than B. In how many days the work gets completed when both of them work together?Solution
Efficiency of A = 1/40 Efficiency of B = (1/40) × (1/1.25) = 1/50 Time taken by B to complete the work = 50 days Let the total amount of work = 200 units Amount of the work done by A in one day = 200/40 = 5 units Amount of the work done by B in one day = 200/50 = 4 units Time taken by both to complete the work = (200/9) days
A sector of a circle has a central angle of 60°. If the radius of the circle is 14 cm, what is the area of the sector?
In a triangle, PT is tangent and PAB is secant which cuts on a circle at points A & B. If PT= 12 cm, PA= 8 cm then find the legth of AB.
A chord is 24 cm long and distance from center is 7 cm. Find radius.
- The diagonals of a rhombus are in the ratio 7:5, and its area is 3,500 cm². A circle is formed taking the smaller diagonal as the diameter. Find the diffe...
Find out the circumference of a sector whose radius is 7 cm and it makes the angle of 45° at the centre.Â
- Find the angle subtended at the center by an arc of a sector whose area is 462 cm² and radius is 21 cm. (Use π = 22/7)
Find the area of the sector of a circle with radius 14 cm and central angle 90°.
Sum of diameter and circumference of a circle is 232 cm, the find area of circle.
The circumference of a circle is 44 cm. What is its radius? (Use π = 22/7)
From an external point P, two tangents PA and PB are drawn to a circle with centre O and radius 5 cm. The angle ∠APB is 60°. Find OP and PA.