📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    Priya cycles to her school at a speed of 18 km/h and it

    takes her 5 hours. What should be her new speed to cover the same route in just 3 hours?
    A 20 km/h Correct Answer Incorrect Answer
    B 10 km/h Correct Answer Incorrect Answer
    C 25 km/h Correct Answer Incorrect Answer
    D 30 km/h Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ,

    Distance travelled by Priya in 5 hours = 18 × 5 = 90 km

    So, required speed = 90 ÷ 3 = 30 km/h

    Practice Next
    ask-question