Question
Meenu spent 10% of the salary on entertainment and 10%
on makeup. She spent 20% of the remaining on the food and 50% of the remaining invested in mutual funds and remaining she spent on clothing. If the amount she spent on entertainment and makeup together is Rs.5000, then find the amount she spent on clothing?Solution
Let the salary be Rs.100x. Salary spent on entertainment and makeup together = 20% of 100x = 20x Salary spent on food = 20% of (100x – 20x) = 16x Remaining salary = 80x – 16x = 64x Salary invested in mutual funds = 50% of 64x = 32x Amount she spent on clothing = 5000 × (32x/20x) = Rs.8000
Which of the following is/are the aim/aims of "Digital India" Plan of the Government of India?
- Formation of India's own...
If indirect taxes are subtracted and subsidies are added to Net Domestic Product at market price we get
The Lucas Critique asserts _______
An investor who sells a call option is said to have a:
When an individual’s consumption decreases the wellbeing of others, but the individual does not compensate those others. It is the case of__________.
The Fisher Effect assumes that the    Â
Which theorem intends to show that the change in commodity prices changes the distribution of real incomes between capital and labor?
What is the probability of getting atleast one head if three unbiased coins are tossed?
In the case of cost-push inflation, other things being equal:
Which of the following is NOT one of the four priorities on which the budget proposal of 2022-23 rests?