ЁЯУв Too many exams? DonтАЩt know which one suits you best? Book Your Free Expert ЁЯСЙ call Now!


    Question

    The cost of rice has gone up by 25%. By what percent should

    a person reduce their rice intake so that their total spending on rice remains unaffected?
    A 14 % Correct Answer Incorrect Answer
    B 20 % Correct Answer Incorrect Answer
    C 18 % Correct Answer Incorrect Answer
    D 12 % Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ,

    Initial price = Rs. 100m, consumption = n kg

    Initial expenditure = 100mn

    New price = 125m

    New consumption = 100mn ├╖ 125m = 100n ├╖ 125 kg

    Decrease in consumption = n - (100n ├╖ 125) = 25n ├╖ 125

    Required percent = (25n ├╖ 125) ├╖ n ├Ч 100 = 2500 ├╖ 125 = 20%

    Practice Next
    More Percentage Questions
    ask-question