Question
A train takes 7 seconds more to cross a 210-metre-long
platform than it takes to cross a pole. If a car running at the speed of 38 m/s takes 70 seconds to completely overtake the train, then find the length of the train.Solution
ATQ, The extra 7 seconds is taken by train to cross the platform, therefore Speed of the train = 210 ÷ 7 = 30 m/s So, relative speed of the car with respect to the train = 38 - 30 = 8 m/s (Since, both are travelling in same direction) Therefore, length of the train = 8 × 70 = 560 metres
What is the boiling point of water at sea level?
A fluid is flowing steadily through a horizontal pipe of varying cross-section. According to Bernoulli’s principle, the pressure is:
Which part of cinnamon tree is used in condiments and medicines ?
What is the chemical name of baking soda?
The kidneys in human beings are a part of the system for
A coin is placed at the bottom of a tank filled with water (n = 4/3) to a depth of 12 cm. How much shall the coin appear raised?
Lichens are sensitive to which air pollutant?
Which part of the flower is responsible for producing pollen?
Speed of light will be maximum in which of the following mediums?Â
The oldest type of energy known to man is –