Question
Efficiency of a man is 50% more than that of a woman.
(n - 10) men working 6 hours a day can complete a task in 15 days, whereas (n - 9) women working 6 hours a day can complete the same task in 20 days. Find the time taken by (n - 4) men and (n - 3) women working 10 hours a day to complete the task.Solution
Let the efficiency of a woman be '2e' units/day. Then, efficiency of a man = (3/2) × 2e = '3e' units/day. ATQ; (n - 10) × 6 × 15 × 3e = (n - 9) × 6 × 20 × 2e Or, 270n - 2700 = 240n - 2160 Or, 30n = 540 Or, 'n' = 18 Total work = (n - 10) × 6 × 15 × 3e = 8 × 6 × 15 × 3e = '2160e' units So, required number of days to complete the work = 2160e ÷ [(14 × 3e + 15 × 2e) × 10] = 2160e ÷ (72e × 10) = 2160e ÷ 720e = 3 days
26.75 litres of a mixture P (milk and water) is combined with another mixture Q. The resulting mixture has milk to water in the ratio 4:7. If mixture Q ...
A vessel contains 320 litres of milk and water in the ratio of 5:3. If 10 litres of milk is added to the mixture, then find the ratio of milk to water i...
"A jar contains 480 liters of a orange juice and water mixture in the ratio of 5:3. If (p + 35) liters of water are added to the ...
Quantity of water in a 280 litres mixture (alcohol + water) is 40 litres less than the quantity of alcohol in it. Find the quantity of water to be mixed...
A mixture consists of (k+16) liters of milk and (2k+12) liters of water. After adding 8 liters of milk and 20 liters of water to ...
A merchant mixes two varieties of sugar of 5 kg and 3 kg, which costs him Rs. 4 and Rs. 6 per kg, respectively. What is the cost price (in Rs.) of the m...
A factory produces three alloys: X (30% copper), Y (50% copper), and Z (70% copper). An engineer combines these alloys in the ratio 3:2:1. If the total ...
A shopkeeper purchased 150 kg of rice at ₹40 per kg. He sold 60% of the rice at a profit of 25% and the rest at a loss of 15%. Find the overall percen...
An alloy of artificial gold contains 83% Copper and remaining Aluminium. In an another alloy, Copper is 91% and Aluminium is 7%. In what ratio should th...
A vessel contains milk and water in which 20% is water. 80 litres of mixture was taken out and replaced by water and the ratio becomes 4:5. Find the ini...