📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    A train 150 m long passes a pole in 10 seconds.

    (i) Find the speed of the train in km/h. (ii) Find the time taken to pass a platform 300 m long.
    A 74 km/h and 20 seconds Correct Answer Incorrect Answer
    B 34 km/h and 40 seconds Correct Answer Incorrect Answer
    C 54 km/h and 30 seconds Correct Answer Incorrect Answer
    D 64 km/h and 80 seconds Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    (i) Speed = distance/time = 150/10 = 15 m/s In km/h: 15 Ă— (18/5) = 54 km/h (ii) Distance to pass platform = 150 + 300 = 450 m Time = 450 / 15 = 30 s Answer: (i) 54 km/h (ii) 30 seconds

    Practice Next

    Relevant for Exams:

    ask-question