Question
Two trains approach each other at 16 kmph and 22 kmph
from 2 places 266 km apart. After how many hours they will meet?Solution
Distance = 266 km Speed of train 1 = 16 km/hr Speed of train 2 = 22 km/hr Relative speed = 16 + 22 = 38 km/hr Therefore, speed = distance/time ⇒ 38 = 266/Time ⇒ Time = 266/38 = 7 hrs
58   83   133   ?    308    433
60, 100, 160, 240, ?, 460
In each of the following number series, one term is missing. Find the missing term.
7, 14, 28, 56, 112, ?
12, 19, 33, ?, 117
4, 12, 36, 108, ?, 396
945, 1890, ?, 504, 144, 32
What will come in place of the question mark (?) in the following series?
11, 13, 19, ?, 51, 81
Find the missing number, in the given number series.
60, 150, ?, 450, 450, 225
31Â Â Â 40Â Â Â 51Â Â Â 64Â Â Â 79Â Â Â Â ?
- What will come in place of the question mark (?) in the following series?
13, 15, 18, 23, 30, ?