Question
A person is walking at 4 m/sec in the same direction of
a train. The train crosses him in 7 seconds. If train speed is 72 km/hr, find the time to cross a bridge of 84 metres.Solution
Train speed = 72 × (5/18) = 20 m/sec
Relative speed = 20 - 4 = 16 m/sec
L / 16 = 7 ⇒ L = 112 metres
Time to cross bridge = (112 + 84)/20 = 196/20 = 9.8 seconds
Finance Minister Nirmala Sitharaman announced to set up “DESH-Stack e-portal”. What does ‘E’ stands for in DESH?
Which Article of the Constitution of India lays down that an Indian citizen has the right to use any restaurant, road or public place?
Where is the Telangana Super Thermal Power Project (Stage-I) located, and what is its capacity?
Identify the sealed glass vacuum tube containing an electron beam that is focused on a phosphor-coated glass screen when light is emitted.
The Rajasthan Government launched the 512 new Indira Rasoi from which place, in September 2022?
Settling down of heavier insoluble components of a mixture of water and insoluble substances is called:
ASBA is an application containing an authorization to Self-Certified Syndicate Bank. What does B stand for in ASBA?
Identify whether the given statements about ionisation energy are correct or incorrect.
Statement A: The ionisation energy of an atom is the amou...
What major economic railway corridor program was announced by Nirmala Sitharaman in the Interim Budget 2024 to enhance the operations of passenger trains?
There are sixteen Central Public Sector Undertakings under the Defence, which of the following is not included in the Defence PSUs? Bharat Dynamics Limi...