Question
A man is jogging at 4 m/sec in the same direction of a
train. The train crosses him in 6 seconds. If the train's speed is 72 km/hr, find the time it takes to cross a bridge of 48 metres.Solution
Train speed = 72 × (5/18) = 20 m/sec
Relative speed = 20 - 4 = 16 m/sec
L / 16 = 6 ⇒ L = 96 metres
Time to cross bridge = (96 + 48)/20 = 144/20 = 7.2 seconds
Find the approximate volume of a right circular cone having diameter 14 cm and height 3cm.(Take pie = 3.14.)
A maximum-size sphere is cut from a hemisphere of radius r. Find the ratio of the volume of the sphere to the hemisphere. Radius of Hemisphere =Â
The ratio of radius of a circle and side of a square is in the ratio 7:8 respectively. The perimeter of the square is 20 meters more than the perimeter ...
The ratio of the height of a room and its semi-perimeter is 2:5. The cost of applying 50cm wide paper at the rate of Rs 8/meter on the remaining walls e...
If the radius of a circle is given up to 15 times, how much of its perimeter will be the perimeter of the previous perimeter?
The volume of a solid cube is 2744 m3. If whole cube is to be painted at a rate of Rs. 11 per m2, then what will be the cost of pa...
A rectangular ground is 80 metre long and 60 metre broad. If two 20 metre wide paths one parallel to the breadth and one parallel to the length, of the�...
The total surface area of a cylinder of diameter 10 cm is 330 square centimeters. Find the height of the cylinder.
A rectangular park with length and breadth of 21 m and 26 m, is surrounded by a path of 5 m wide. Find the area of the path.
- The volume of a sphere is 3888 cm³. Calculate the surface area (in cm²) of the sphere. [Use π = 3]