Question
A fast-moving train at 55 m/s crosses a lamp post in 14
seconds. How long will it take for the train to completely pass through a 900-metre-long railway station?(Calculate the approximate time)Solution
ATQ,
Length of the train = 14 × 55 = 770 metres
Time taken to cross the station = (770 + 900)/55 = 1670/55 = 30.36 seconds or 30 secs
Which of the following statements is true?
Which of the following statement is/are not true?
I. One person was born between C and the one who likes Mysore.
II. The one who likes Har...
Which of the following pair is the odd one out?
Which of the following statement is true?
If Daniel is related to ITC - Brown in the same way as Mathew is related to Airtel - Purple . Following the same pattern, find out James is related to w...
Who among the following person celebrates on Friday?
Which of the following statements is/are incorrect?
I. Row number 1 is vacant.
II. Anuj is in a prime numbered row.
III. Diya is se...
Box C is placed from which of the following place?
Seven persons J, K, L, M, N, O and P attend seminar on seven different days of a week starting from Monday. P attends seminar on Friday. L attends semin...
Sum of pens with the DR and LABOUR is ___.