Question
A train started from station P and preceded towards
station Q at a speed of 54 km/h. 40 minutes later, another train started from station Q and preceded towards station P at 100 km/h. If the distance between the two stations is 806 km, at what distance from station P will the trains meet?Solution
Let the train will meet ‘t’ hours after the train from station Q started Distance travelled by train started from station P = 54 x 40/60 km Distance travelled by train started from station Q = (54 + 100) x t km Total distance between station P and Q = 806 km Now, 54 x (40/60) + (54 + 100) x t = 806 ⇒ 40 + 154t = 806 ⇒ 154t = 806 – 40 = 770 ⇒ t = 770/154 = 5 hours Distance travelled by train starting from station P at all meeting point = 36 + 54 x 5 = 306 km
Which component of the NAMASTE Scheme provides health insurance to sanitation workers under PM-JAY?Â
Which company became the first Indian firm to surpass ₹10 lakh crore in annual revenue?
Consider the following statements about the budget allocations of fiscal year 2023-24 across the ministries and choose which is the correct answer.Â
In the context of corporate finance, companies often utilize various sources of funding to support their long-term investments and operations. These sou...
Consider the following statements regarding the Reserve Bank of India (RBI):
1)RBI is the central bank of India and is responsible for monetary p...
Which of the following statements is true about Treasury Bills (T-Bills)?
Depreciation is charged as per which principle?
Which of the following best defines the role of the District Industries Centers (DICs) as established under the MSME Development Act, 2006 ?
...Which of the following statements about Asset Reconstruction Companies (ARCs) is correct?
What does the capability approach focus on in achieving justice?