Question
A trip from Mumbai to Pune takes 4 hours 30 minutes at a
speed of 60 km/hr. How long (in hours) will it take to complete, if the speed is 15m/sec?Solution
Speed = Distance / Time 60 = Distance / 4(1/2) 60 x 9 / 2 = Distance D = 270 km If speed = 15 m/sec In km/hr's = 15 x 18 / 5 = 54 km/hr S = D / T 54 = 270 / T T = 270 / 54 = 5 hours
PM- Ucchatar shiksha Abhiyan focuses on which of the following points?
UMANG (Unified Mobile Application for New-age Governance) developed by Ministry of Electronics and Information Technology (MeitY) and __________ to driv...
As per MOSPI, India’s Sex Ratio (females per 1,000 males) will improve to 952 by _________.
Which of the following is/are the major functions of SHGs?
I- It aims to build the functional capacity of the poor and the marginalized in the fi...
NISHTHA Programme is one of the significant programmes that us aimed at changing the education scenario of our country. Who are the beneficiaries of the...
What is Skill India Digital's main objective?
The “Indradhanush 2.0” immunisation campaign primarily targets which age group?
Under Budget 2025–26, which measure best exemplifies horizontal fiscal equity between Centre and States?
How is the funding for the AMRUT Scheme divided between the Central and State Governments for cities with a population greater than 1 million?
Consider the following Statements.
Assertion (A): We need investment in human capital to produce more human capital out of human resources