Question
Anu can finish 25% of an assignment in 10 days, whereas
Tanya can do 30% in 12 days. Anu works on it for 16 days and leaves. How long will Tanya take to wrap up the remaining work?Solution
ATQ,
Time taken by Anu to complete whole work = (10 / 0.25) = 40 days
Time taken by Tanya to complete whole work = (12 / 0.30) = 40 days
Let the total work be 120 units (LCM of 40 and 40)
Efficiency of Anu = (120 / 40) = 3 units/day
Efficiency of Tanya = (120 / 40) = 3 units/day
Work completed by Anu in 16 days = 16 × 3 = 48 units
Remaining work = 120 - 48 = 72 units
Therefore, required time = (72 / 3) = 24 days
What is NOT true about the livestock sector as per the Economic Survey of India 2020?
Sao Joao festival is celebrated primarily by the Catholic Christians in which of the following Indian states?
What achievement did Indian Bank and Tata Power Solar reach through their strategic collaboration?
Where was the International Shooting Sport Federation World Cup 2022 held?
What is the term for the process of seeking suitable candidates for job positions and encouraging them to apply?
Which of the following statement is/are incorrect regarding “Budget 2023-24”?
I. Indian economy has increased in siz...
What is the full form of BRO?
India's first Heli-Taxi service was launched in:
Which one of the following ranges is not a Trans-Himalayan range?
The first President of the Indian National Congress was