Question
25 laborers working 7 hours daily can finish a road in
16 days. If 35 laborers work 8 hours each day, how many days are needed?Solution
ATQ,
Let the efficiency of a laborer = 'x' units/hour
Total work = 25 Ă— x Ă— 7 Ă— 16 = 2800x units
Number of days = 2800x Ă· (35 Ă— x Ă— 8)= 2800x Ă· 280x = 10 days
Shagun gift is an insurance policy. It has been launched by_________.
The 'Insured's Declaration' form is used to:
A contract, such as an insurance contract, requiring that certain acts be performed if recovery is to be made is known as?
Specific questionnaires in insurance proposal forms are common for:Â
What is the purpose of a "loss adjuster"?
In Insurance policies we always find a date which is “Date of Maturity”. What does it mean?
Insurance penetration measures:
Which of the following is not the characteristics of price positioning?
A single insurance policy that combines several coverage previously sold separately is termed as?
Mortality Charge is the amount charged _____________ by the insurer