Question
A takes 32 days to complete a work while B can complete
the same work in 12 days less than A. If C can complete 25% of the work in 12 days, then find the time taken by A, B and C together to complete 61.25% of the work.Solution
Time taken by A to complete the work = 32 days Time taken by B to complete to the work = 32 – 12 = 20 days Time taken by C to complete the work = 12/0.25 = 48 days Let the total work = 480 units Efficiency of A = 480/32 = 15 units/day Efficiency of B = 480/20 = 24 units/day Efficiency of C = 480/48 = 10 units/day Therefore, 1 days work of (A + B + C) = 15 + 24 + 10 = 49 units Therefore, required time taken = 0.6125 × 480/49 = 6 days
What is the purpose of a hardware security module (HSM) in cryptography?Ā
What do you call the memoryĀ that stores recently-used information in a place where it can be accessed extremely fast?
The Internet utilizes theĀ TCP/IP Ā protocol Ā and is accessed using a computerĀ modem Ā or network that is connected through anĀ ISP . What is th...
Which of the following is true about .MP4 file format?
Which of the following program runs in parts on several computers?
In which of the following communicationĀ system, both the sender and receiver can transfer the information at the same time?Ā
The text that appears at the top of each page is called
What is the base of Octal system of coding?
Dividing the disk into Tracks and Sectors is known as ________
What is Solaris?