Question
A cheetah can catch a deer running with a speed of 108
km/h and is 66 meters ahead of it, in 12 seconds. Find the time taken by the cheetah to catch a zebra that is 115 metres ahead of it and is running with a speed which is 80% of that of the deer.Solution
Speed of the deer = 108 km/h = 108 × (5/18) = 30 m/s Distance covered by the cheetah in 12 seconds = 66 metres + distance covered by the deer in 12 seconds = 66 + 30 × 12 = 66 + 360 = 426 metres So, speed of the cheetah = 426/12 = 35.5 m/s Speed of the zebra = 30 × (80/100) = 24 m/s So, relative speed of the cheetah with respect to the zebra = 35.5 – 24 = 11.5 m/s Hence, time taken by the cheetah to catch the zebra = 115/11.5 = 10 seconds
The South Korean won is the official currency of which country?
What percentage of deposits were held by individuals as of September 2024, according to the RBI Quarterly BSR-2 report?
Consider the following statements about ‘Warli painting’:Â
1.   Recently, an exhibition traces the artistic journey of the Mashe family ...
How many AI start-ups are expected to benefit from NVIDIA’s Inception Program under the AP initiative?
Who has been appointed as the new Economic Affairs Secretary effective July 1, 2025?Â
What amount did LIC pay as stipend to Bima Sakhis in FY2024–25?
Which of the following startup of India became 100th unicorn startup?
Who became the second Indian woman to win a gold medal at the World Military Championships?
What is the main purpose of the Deregulation Commission announced by the Indian government?
Where in India the Kisan Bhawan and Beekeepers Conference has been inaugurated?