Question
The ratio of the speed of a train to a bike is 5:2 and
the bike travels 60 km less than the train in the same time duration. If the time taken by the train to travel its distance is 4 hours, then find the speed of the bike.Solution
ATQ, Distance = speed × time Time = distance/speed Let the distance travelled by the train = d km Let the speeds of the train and bike be 5x km/hr and 2x km/hr, respectively. Since both travel for the same time, d / (5x) = (d − 60) / (2x) Cross-multiplying, 2d = 5d − 300 2d − 5d = −300 −3d = −300 d = 100 km Now, time taken by the train = 4 hours, so d / (5x) = 4 100 / (5x) = 4 100 = 20x x = 5 The speed of the bike = 2 × 5 = 10 km/hr
Consider the following statements in regards to PM PRANAM:
1.   Launched to reduce the use of chemical fertilizers
2.   PM – P...
What is the full form of UNCED?
Bank ATM card holders are now eligible for free transactions (inclusive of financial and non-financial transactions) from other bank ATMs viz. three tra...
Which Indian musician is associated with the tabla?
Since which year was the construction of Fort Aguada started?
Gurpurab is celebrated by which of the following community?Â
Over how many Indian states does the Deccan Plateau extend?
In January 2022, GAIL started India's maiden project of blending hydrogen into the natural gas system at which place?
As of November 2021, where is the world's largest solar power park located?
In May 2023, ________ in Madhya Pradesh became the first city in India to adopt the localisation of the United Nationsmandated sustainable development g...