Question
A truck moves at a speed of 80 km/h and covers a
distance of 160 km. If the speed is increased by 25%, how much time (in minutes) will the truck take to travel the same 160 km at the new speed?Solution
ATQ;
Original speed = 80 km/h
Original time = 160 ÷ 80 = 2 hours
New speed = 80 + 25% of 80 = 80 + 20 = 100 km/h
New time = 160 ÷ 100 = 1.6 hours = 96 minutes
Which theory of motivation assumes that workers can exercise self-direction and self-control, and that imagination, ingenuity, and creativity are widesp...
Which of the following in incorrect regarding Kanban?
Consider the following statement regarding the Confederation of Real Estate Developers' Associations of India's (CREDAI) partnership with the Alliance f...
Goods purchased ₹1,00,000. Sales ₹90,000. Margin 20% on cost. Closing Inventory = ?
How should fees and commissions earned by banks through debt renegotiations or rescheduling be recognized?
Which institution oversees asset reconstruction companies (ARCs) in India?
What minimum percentage of the required CRR, are banks required to maintain on a daily basis?
In case of banks deals with Mutual Funds, which combination among the following will be applicable for the regulatory Purposes?
Opening Cash & Bank Balance = ₹1,20,000
Closing Cash & Bank Balance = ₹2,00,000
Net Increase in Working Capital during the year = ₹8...
Consider the following statements about the Index of Industrial Production (IIP) in India:
1.The IIP is a composite indicator that measures the s...