Question
A cyclist moves from location ‘L’ to location ‘M’,
covering (1/2) of the total distance in 4 hours and the rest in 3 hours. If he comes back to ‘L’ from ‘M’ in 5 hours, calculate his average speed for the entire journey, given that the distance between ‘L’ and ‘M’ is 35 km.Solution
ATQ,
Average speed = total distance covered ÷ total time taken
Total time taken = 4 + 3 + 5 = 12 hours
Total distance covered = 35 × 2 = 70 km.
Required average speed = 70/12 = 5.83 km/h
As compared to GDR, exchange rate risk is more in FCCB as interest is payable in foreign currency
Kunchikal Falls is situated in which Indian state?
In which year was India declared Open Defecation Free (ODF) under the Swachh Bharat Mission?
In which year were the Operation Shakti nuclear tests conducted by India?
13th Asia-Europe Meeting (ASEM) summit took place in virtual format from ______________.
Match List-I (Sphere/Domain) with List-II (Person) and choose the correct answer from the codes given below:
Greenland island belongs to ?
Recently, where was the National Education Conference ‘GyanKumbh’ held?
How many Bangladeshi officers has the Government of India agreed to train from 2025 to 2030, as per the renewed Memorandum of Understanding with Banglad...
Periyar National Park is located in which Indian state?