Question
A woman travels at 60 km/h and is expected to reach her
destination in 2 hours. However, after covering half the distance, she takes a 20-minute break. What speed must she maintain for the remaining journey to arrive on time?Solution
Total distance = 60 × 2 = 120 km
Time for half the journey = (60 ÷ 60) × 60 = 60 minutes
Time remaining = 120 – 60 – 20 = 40 minutes
Required speed = (60 ÷ 40) × 60 = 90 km/h
Which of the following companies was the first to set up a branch in GIFT City's International Financial Services Centre (IFSC)?
According to the Union Budget 2023-24, consider the following statements.
1. Agriculture Accelerator Fund will be set-up to encourage agri sta...
A bank has granted a loan of ₹10,00,000 to a company with a 5-year tenure and an annual interest rate of 12%. What is the annual interest income from ...
Which of the following statements is/are correct about the city of Shanghai as a global financial center?
1) Shanghai has the highest number o...
Consider the following for Q Co. for the year 2021-22:
• Cost of goods available for sale: ₹1,00,000
• Total sales: ₹80,000
Which of the following is the primary method used by banks to assess the working capital requirement of a borrower?
_____________ are known as the stipulation collateral to the main purpose of the contract.
The maximum investment that can be made in Pradhan Mantri Vaya Vandana Yojana (PMVVY) is restricted to _________ per senior citizen.
Under the MSMED Act, 2006, what is the maximum time frame within which an MSME must file a claim for delayed payments with the Facilitation Council?
B Ltd. issued equity shares of Rs.10 each at 10% premium; all shares were issued and subscribed. Amount called up: - On application Rs.3 each, on allotm...