Question
Travelling at his usual speed, a man reaches his
destination in 12 hours. If he reduces his speed by (1/6), then he covers 72 km less in the same time. Find the usual speed of the man.Solution
ATQ, Let the usual speed be 6x km/h. The reduced speed = (5/6) × 6x = 5x km/h Using the formula Distance = Speed × Time, Usual speed = 6x = 36 km/h.
The greatest number of four digits which when divided by 5, 8, 11 leave remainders 2, 4, 6 respectively is:
A fraction increases by 35% when 25 is added to its numerator and its denominator is multiplied by 10. What is the numerator of the original fraction?
- What does the "H" in the HLOOKUP function of MS Excel stand for?
(√196 + √121) × 4 = ?/2
The value of 4 sin2 30Ëš - tan2 60Ëš + sec2 45Ëš is equal to -
Two pipes A and B can fill a tank in 12 hours and 16 hours, respectively. A third pipe C can empty the tank in 24 hours. If all three pipes are opened t...
If z=2+3i, then arg(z)=θ lies in which quadrant?
The derivative of y = eË£ · cos(x) isÂ
Find the simple interest on Rs 1040 at 12% per annum for 2 years?Â
A plastic bucket is sold at a 20% loss, making its selling price Rs. 72 less than when sold at a 12% profit. If the bucket’s marked price is 60% highe...