Question
A cheetah can catch a deer running with a speed of 90
km/h and is 75 meters ahead of it, in 15 seconds. Find the time taken by the cheetah to catch a zebra that is 160 metres ahead of it and is running with a speed which is 80% of that of the deer.Solution
Speed of the deer = 90 km/h = 90 × (5/18) = 25 m/s Distance covered by the cheetah in 15 seconds = 75 metres + distance covered by the deer in 15 seconds = 75 + 25 × 15 = 75 + 375 = 450 metres So, speed of the cheetah = 450/15 = 30 m/s Speed of the zebra = 25 × (80/100) = 20 m/s So, relative speed of the cheetah with respect to the zebra = 30 – 20 = 10 m/s Hence, time taken by the cheetah to catch the zebra = 160/10 = 16 seconds

From the four logical diagrams, select the one which best illustrates the relationship among the three given classes in the question: Kind persons, doct...
Which of the following diagrams best depicts the relationship between Peacock, Birds and Ostrich?
Select the Venn diagram that best illustrates the relationship between the following classes.
Sun, Planet, Jupiter
How many people belong to both X and W group?

If all roses are flowers, and some flowers are red, can we conclude that some roses are red?
Which of the following diagrams best depicts the relationship between Fan, Laptop and Gadget.
How many persons like all the activities i.e., Painting, Dancing and Music?
The diagram represents the number of students studying different subjects. What is the number of students who study both Hindi and Chemistry?