Question
A cheetah can catch a deer running with a speed of 144
km/h and is 50 meters ahead of it, in 10 seconds. Find the time taken by the cheetah to catch a zebra that is 170 metres ahead of it and is running with a speed which is 70% of that of the deer.Solution
Speed of the deer = 144 km/h = 144 × (5/18) = 40 m/s Distance covered by the cheetah in 10 seconds = 50 metres + distance covered by the deer in 10 seconds = 50 + 40 × 10 = 50 + 400 = 450 metres So, speed of the cheetah = 450/10 = 45 m/s Speed of the zebra = 35 × (80/100) = 28 m/s So, relative speed of the cheetah with respect to the zebra = 45 – 28 = 17 m/s Hence, time taken by the cheetah to catch the zebra = 170/17 = 10 seconds
Which of the following advancements did ISRO achieve with the Relocatable Robotic Manipulator-Technology Demonstrator (RRM-TD)?
On what date did Algeria officially become a full member of the New Development Bank (NDB)?
Giridhar Malviya, grandson of Pandit Madan Mohan Malviya, served as Chancellor of which institute?
Statement 1: Contributions to the PM-SYM scheme vary based on the age at which a worker joins the scheme.
Statement 2: The scheme allows for a on...
Armenia became which number member of the International Solar Alliance (ISA)?
Who has written the book- " Braving A Viral Storm: India’s Covid-19 Vaccine Story"?
Pushkar Singh Dhami will return as the Chief Minister of Uttarakhand. What is name of the constituency of CM?
Guru Bipin Singh is renowned for his contributions to which classical dance form?
Which organization recently approved a second round of $1.5 billion in financing to help India accelerate the development of low-carbon energy?
Recently RBI has imposed a penalty of Rs 27.5 lakh in which public sector bank?