Question
A cheetah can catch a deer running with a speed of 54
km/h and is 70 meters ahead of it, in 14 seconds. Find the time taken by the cheetah to catch a zebra that is 160 metres ahead of it and is running with a speed which is 80% of that of the deer.Solution
Speed of the deer = 54 km/h = 54 × (5/18) = 15 m/s Distance covered by the cheetah in 14 seconds = 70 metres + distance covered by the deer in 14 seconds = 70 + 15 × 14 = 70 + 210 = 280 metres So, speed of the cheetah = 280/14 = 20 m/s Speed of the zebra = 15 × (80/100) = 12 m/s So, relative speed of the cheetah with respect to the zebra = 20 – 12 = 8 m/s Hence, time taken by the cheetah to catch the zebra = 160/8 = 20 seconds
Which of the following day-count convention is used to price bond market financial instruments in Indian bond market?
RBI’s Internal Ombudsman Scheme is applicable to:
Bonds with original maturities of one year or less are called:
A bond that pays compounded interest but the actual cash payment of the bond is deferred till maturity is known as:
Which of the following statements is/are correct regarding National Stock Exchange (NSE) in India?
1)Â Â Â Â Â NSE was established in 1992. <...
Participatory notes (PNs) are associated with which one of the following?
Which among the following option is a correct consideration for Buy Back of shares?
As per accounting standards, depreciable amount of a depreciable asset should be allocated on _______
What is c in FCCB (Type of bonds)
Which among the following will increase the net worth of an organisation?