ЁЯУв Too many exams? DonтАЩt know which one suits you best? Book Your Free Expert ЁЯСЙ call Now!


    Question

    The speed of the stream is 10 km/h. Boat тАШAтАЩ covers

    150 km distance against the stream in 6 hours and boat тАШBтАЩ covers 108 km distance against the stream in 6 hours. The speed of boat тАШBтАЩ in still water is how much percent of the speed of boat тАШAтАЩ in still water?
    A 70% Correct Answer Incorrect Answer
    B 30% Correct Answer Incorrect Answer
    C 60% Correct Answer Incorrect Answer
    D 80% Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Speed of boat тАШAтАЩ upstream = 150/6 = 25 km/h Speed of boat тАШBтАЩ upstream = 108/6 = 18 km/h Speed of the boat тАШAтАЩ in still water = 25 + 10 = 35 km/h Speed of the boat тАШBтАЩ in still water = 18 + 10 = 28 km/h Required percentage = (28/35) ├Ч 100 = 80%

    Practice Next
    More Boats and streams Questions
    ask-question