Question
The speed of a boat in still water is 8 km/hr and speed
of current is 3 km/hr. If time taken to cover a certain distance upstream is 11 hours, then how long will the boat take to cover the same distance downstream?Solution
Total distance = 11 × (8 – 3) = 55 km Required time = 55/(8 + 3) = 55/11 = 5 hrs
How many Indian states share border with Myanmar?
Prime Minister Narendra Modi will attend 6th World Government Summit in February to be held in:
Which one of the following is not correctly matched?
(Place)
The Study of lizards is known as
Morphine is a/an:
Which destination does the first Vande Bharat Express in the Northeast connect Guwahati with?
Who was the brand ambassador of Thums Up in 2022?
Which among the below set of colours are generally known as the primary colours of light?
What percentage of revenue growth did NPCI achieve from payment services in FY24?
Doha Development Agenda (DDA) is related to: