Question
Pipe ‘A’ takes 60 hours to fill a tank. Pipe
‘B’ takes 120 hours to empty it. If both are opened together, find the time required to fill 50% of the tank.Solution
Let the capacity of the tank be 240 litres.So, efficiency of pipe ‘A’ = 240 ÷ A = 4 litres/hour And efficiency of pipe ‘B’ = 240 ÷ B = 2 litres/hour So, combined efficiency of both pipes = 4 – 2 = 2 litres/hour So, time taken to fill 50% of the tank = (240 × 0.50) ÷ 2 = 120 ÷ 2 = 60 hours
A container has 30 litres  of a mixture of milk and water in the ratio 2 : 1 . How many litres of water  must be added so that the new ratio of ...
A container contains Alcohol and water in ratio of 4:3 and Capacity of Container is 28 lit. If half of the Container is replaced with 25 lit of water th...
140 litres of mixture X contains acetone and glycerine in the ratio 5:9, respectively. 70 litres of the mixture is withdrawn and labelled as mixture Y a...
136 litres of mixture ‘A’ (milk + water) contains 32 litres more water than milk. If 25% of mixture ‘A’, 70 litres of milk and 80 litres of wate...
Mixture ‘A’ contains 80% acetone and rest 30 litres water. Mixture ‘B’ contains 72 litres acetone and rest 50% water. When two m...
From a container of Beer, a thief has stolen 25 litres of beer and replaced it with same quantity of water. He again repeated the same process. Thus in...
200 litres of mixture ‘A’ consists of 120 litres milk and the rest water. Find the total quantity of mixture ‘B’ if it has 30% more milk and 10%...
A mixture consists of milk and water in a 5:4 ratio. If 108 liters of this mixture are removed and 64 liters of water are then added, the new quantity o...
A mixture containing milk and water in the ratio of 49:61. If 36 litres of water are taken out from the mixture, then the quantity of milk and water bec...
A vessel contains milk and water in the ratio 5:1. If 24 litres of mixture is taken out and then 10 litres of water is added, the new ratio becomes 5:6....