Question
In a town of 5000 inhabitants, 75% are males, and 20% of
them are literate. If 25% of the total population is literate, what percentage of the female population is illiterate?Solution
ATQ, Number of illiterate males = 0.75 × 0.8 × 5000 = 3000 Number of illiterate females = (0.75 × 5000) – 3000 = 750 Total number of females = 0.25 × 5000 = 1250 Required percentage = (750/1250) × 100 = 60%
Two identical spheres with charges +4q and –q are brought into contact and then separated. What is the final force between them if their centers are ...
Which of the following statements is true for a conductor in an electric field?
What is the minimum escape velocity of rocket to be launched into space?
If a force is applied to two stationary objects with different masses for the same duration, what will be the same for both objects?
A solid non-conducting sphere of radius R carries a uniform volume charge density ρ. What is the ratio of electric field at r = R (surface) to that at ...
The diameter of a capillary is 4mm. If Reynolds's number of the tube is 1000 and the co-efficient of viscosity for water is 0.02 poise, determine the m...
Why does a fountain pen leak on an airplane flying at high altitude?
What type of rays are used in a CT scan to visualize the internal structures of the human body?
The density of water is maximum at which temperature?
What is the wavelength of visible spectrum?