Question
The cost of 3 kg of rice is Rs. 180. The cost of 8 kg of
rice is equal to that of 5 kg of pulse. The cost of 15 kg of pulses is equal to that of 2 kg of tea. The cost of 3 kg of tea is equal to that of 6 kg of walnuts. What is the cost (in Rs.) of 10 kg of walnuts?Solution
3 kg. Rice = Rs. 180 1 kg. Rice = Rs. 60 8 kg rice =480 Then ATQ- 5 kg. pulse = 8 × 60 = Rs. 480 15 kg. Pulse = 3× 480= Rs.1440 2 kg. Tea = Rs.1440 1 kg tea =720 3 kg. Tea = Rs.2160 = 6 kg. walnuts 6 kg. walnuts = 2160 1 kg walnuts =360 Then 10 kg. walnuts 360×10 = 3600rs
What is the accounting treatment for government grants related to assets under Ind AS?
X Ltd. is committed to supply 24,000 bearings per annum to Y Ltd. on steady basis. It is estimated that it costs 10 paise as inventory holding cost per ...
Business applications classified as "Custom-built" are:Â
Materiality concept in accounting implies:
Which of the following is a feature of Operating Lease according to Accounting Standard 19?
In the context of filing of financial statements by a company, the term “XBRL” means......................
X Ltd. provides you the following information to calculate P/V ratio.
Fixed cost = Rs. 40,000, Break-even point = Rs. 1,00,000
Which of the following statements is true for the Payback Period method?
According to section 22 of The Negotiable Instruments Act 1881, A note or bill, which is not expressed to be payable on demand, at sight or on presentme...
Gamma Textiles Ltd. manufactures a single product with the following cost structure:
• Selling Price per unit: ₹500
• Variable Cost ...