Question
Suppose you have 60 litres of milk, which you can
purchase at Rs. 35 for every 1.5 litres. How many litres of water should you add to this milk to reduce the cost of the mixture to Rs. 16.67 per litre?Solution
Cost of 1.5 litres of milk = Rs. 35 Cost of 1 litre of milk = 35/1.5 = Rs. 70/3 By Alligation, Thus, quantity of water to be added = 2 × (60/5) = 24 litres
‘Nif’ gene is responsible forÂ
Which of the following is not a function of Auxin?Â
Bagasse is a by-product of:
Given below are assertion and reasonÂ
Assertion: The Earth's atmosphere is divided into distinct layers – Troposphere, Stratosphere, Mesospher...
Which of the following is a warm-season cereal crop that is widely cultivated for fodder as well as grain and is known for its rapid growth and drought ...
The inflorescence of fennel is which of the following?
Market conduct not includes
Apothecium contains
Bacterial cells are more resistant to osmotic shock than eukaryotic cells due to the-
The instrument used for measuring depth of water table is known as: