Question
Suppose you have 60 litres of milk, which you can
purchase at Rs. 35 for every 1.5 litres. How many litres of water should you add to this milk to reduce the cost of the mixture to Rs. 16.67 per litre?Solution
Cost of 1.5 litres of milk = Rs. 35 Cost of 1 litre of milk = 35/1.5 = Rs. 70/3 By Alligation,
Thus, quantity of water to be added = 2 Ă— (60/5) = 24 litres
_____________ is the most critical factor in the maintenance of seed germination and viability of seed during storage.
The Central Rice Research Institute (CRRI) in India has been pivotal in rice research and development. Where is it headquartered?
Pekoe is related to the crop
Chemical formula of Gypsum is?
Single-humped Arabian Camel species found in India, are commonly known as -
Which state contributed the largest share of egg production in India during 2023-24?
How many ATP molecules can be derived from each molecule of acetyl CoA that enter the Krebs' cycle?
________is a practice of growing strip of crops having poor potential for erosion control (e.g. root crop, cereals) alternated with strips of crops havi...
The synthesis of ATP via electron flow through the ETS, with oxygen as the terminal electron  acceptor,   is  known...
Which entomopathogens fungus role as biological control agent in cotton bollworm?