Question
Quantity of water in a 360 litres mixture (alcohol +
water) is 20 litres less than the quantity of alcohol in it. Find the quantity of water to be mixed so that the quantity of alcohol in the mixture becomes 50% of the whole mixture.Solution
Quantity of water in the mixture = (360 – 20)/2 = 170 litres So, Quantity of alcohol in the mixture = (360 – 170) = 190 litres Total quantity of the mixture = 190 x (100/50) = 380 litres Therefore, quantity of water to be mixed = 380 – 360 = 20 litres
Under Section 59 of the Indian Succession Act, 1925, testamentary capacity requires the testator to be:
Under Section 6, the CVC or a Vigilance Commissioner may be removed from office only on the grounds of:Â
Under which Act is payment system regulation primarily governed in India?
When a public officer is required by law to be appointed in writing, and when it is shown that any particular person has acted as such officer
Who has the power to suspend operation of the Banking Regulation Act?
Section 15 punishes which offence?Â
Where no provision is made by contract between the partners for the determination of their partnership, the partnership is-
Under section 15N of the Securities and Exchange Board of India Act, 1992, the Presiding Officer or any Judicial or Technical Member of the Securities A...
Under Section 79 of the Information Technology Act, 2005, intermediaries enjoy "safe harbour" protection provided they:
What does the term "Vis Major" refer to?