Question
If the average number of employees who got promoted in
2011 and 2013 was 414 then what percent of the total number of employees who got promoted in 2011?Solution
Number of employees who got promoted in 2011 be x. Number of employees who got promoted in 2013 = 60% of 780= 468 According to the question, x+ 468 = 2 × 414 x= 828 – 468 = 360 If the percentage of employees who got promoted in 2011 be x x% of 800 = 360 So x = 45%
Red color in beetroot is due to _____
Which state producing highest Mango ?
Forking in carrot is observed, it occurs due to _____
Plucking stage is attained when tea plant is of 3 to 4 yeas old. Best plucking time or stage for tea harvesting is ……………………………�...
Which of the following fruit crops is known for its high salt tolerance?
Which of the following is most suitable root stock of mandarin?
What is the minimum concentration of fruit pulp/ Juice in the ideal squash?
Indian Institute of Horticulture Research is located atÂ
Which plant hormone is primarily responsible for apical dominance, stimulating cell elongation and growth, particularly in stems and young leaves?
Cutting of pseudostem after harvesting to facilitate mobilization of nutrients from mother plant to developing ratoon plant in banana is known as _____.