Question
What is difference between the number of Red apples sold
by βPβ and βQβ together and the number of Green apples sold by βRβ and βSβ together? Answer the questions based on the information given below. Β Four fruit vendors sold two types of apples i.e., green apples and red apples. Green apples sold by βPβ are 100 less than red apples sold by him. Total apples sold by βQβ are 1080 which is 20% more than that by βPβ and ratio of green apples sold by βPβ and βQβ is 2:3 respectively. Average number of apples sold by βRβ and βSβ is 680 and the ratio of green apples to red apples sold by βSβ is 5:7. Red apples sold by βRβ is 20% less than that by βQβ and 50% more than green apples sold by him.Solution
Total apples sold by βPβ = 1080/1.20 = 900 Green apples sold by βPβ = (900 β 100)/2 = 400 Red apples sold by βPβ = 900 β 400 = 500 Green apples sold by βQβ = 3/2 Γ 400 = 600 Red apples sold by βQβ = 1080 β 600 = 480 Red apples sold by βRβ = 0.80 Γ 480 = 384 Green apples sold by βRβ = 384/1.50 = 256 Total apples sold by βRβ = 256 + 384 = 640 Total apples sold by βSβ = 680 Γ 2 β 640 = 720 Green apples sold by βSβ = 5/12 Γ 720 = 300 Red apples sold by βSβ = 7/12 Γ 720 = 420 Number of Red apples sold by βPβ and βQβ together = 500 + 480 = 980 Number of Green apples sold by βRβ and βSβ together = 256 + 300 = 556 Required difference = 980 β 556 = 424
The pairing of two brand names of two manufacturers on a single product is called:
Nick says that "channel intermediaries actually make marketing more efficient by minimizing the number of transactions necessary to sell products." Nic...
Buying a book at www.amazon.in to give as a birthday present is an example of a(n) _____Β transaction.
The process of defining a marketing problem and opportunity, systematically collecting and analyzing information, and recommending actions to improve an...
Four basic competitive positioning strategies for companies suggested by Michael Porter do not include:
Kodak & Fuji control the majority of sales for amateur photographic film. This exemplifies the competitive situation called:
Rahul's mom was having a conversation phone and saying "I'd like to order 2 extra cheese stuffed Multigrain bread with olives. Can I pay on delivery?" T...
Consumers' ability to perceive taste differences in chocolate bars is an example of:
Which survey type is usually biased because those likely to respond have had especially positive or negative experiences with a given product, service, ...
An international treaty intended to limit trade barriers and promote world trade through the reduction of tariffs is known as the