Question
The speed of a motorboat in still water is 25 km/h and
the speed of the stream is 5 km/h. The boat first goes 120 km downstream and then covers a certain distance upstream which is x% less than the distance travelled downstream. If the total time taken for the whole journey is 7 hours, then find ‘x’.Solution
ATQ, Distance covered by boat in upstream = [{1 − (x/100)} × 120] km Upstream speed of the boat = 25 − 5 = 20 km/h Downstream speed of the boat = 25 + 5 = 30 km/h According to the question; [{{1 − (x/100)} × 120} / 20] + (120 / 30) = 7 Or, {1 − (x/100)} × (120/20) = 7 − 4 Or, {1 − (x/100)} × 6 = 3 Or, 1 − (x/100) = 3/6 Or, 1 − (x/100) = 1/2 Or, (x/100) = 1 − 1/2 = 1/2 Or, x = 50
Who is appointed as an Additional Director of LIC HFL Board?
For how many days Kumbh Mela is celebrated?
Which city in Uttar Pradesh is known for its brassware industry?
Which of the following district of Uttar Pradesh situated near the river Sone?
India’s first spy satellite Risat -2 re-enters Earth after 13 years was launched by which of the following space agencies?
The country Turkey has requested to change the name of its country which is approved by the United Nations?
India’s first greenfield grain based ethanol production plant inaugurated in ………………….
Which city in the UK will host the national memorial for Queen Elizabeth II?
Which premium banking service has YES Bank introduced to cater to affluent and elite customers?
Which place is known as the birthplace of 'Dhamma' and 'Sangha'?Â