πŸ“’ Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert πŸ‘‰ call Now!


    Question

    The speed of boat in still water is 48 kmph. If it takes

    5 hour to go upstream 40 kms, in what time approximately will it return same distance downstream?
    A 53 min Correct Answer Incorrect Answer
    B 46 min Correct Answer Incorrect Answer
    C 33 min Correct Answer Incorrect Answer
    D 27 min Correct Answer Incorrect Answer
    E None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Distance = 40 km Time taken to go upstream = 5 hour ∴ Speed upstream = 40/5 = 8 km/hr ∴ Speed of the current = 48 – 8 = 40 km/hr ∴ Speed downstream = 48 + 40 = 88 km/hr ∴ Time taken to go downstream = 40/88 = 5/11 hr ⇒ 5/11 x 60 minutes = 27 minutes approx..

    Practice Next
    ask-question