Question
A man rows 40 km upstream and 60 km downstream in 8
hours. If the ratio of his upstream speed to downstream speed is 2:3, then find the time required to travel 30 km upstream and 45 km downstream.Solution
ATQ,
Let the upstream and downstream speeds be 2x km/hr and 3x km/hr respectively. So, 40/2x + 60/3x = 8 = 20/x + 20/x = 8 = 40/x = 8 ⇒ x = 5 Required time = 30/2x + 45/3x = 30/10 + 45/15 = 3 + 3 = 6 hours
What was the primary reason for the Central Water Commission (CWC) receiving the GEEF Global WaterTech Award for ‘Water Department of the Year’ at t...
What is the purpose of the 'Anuvadini' app launched by the central government?
How many limestone blocks were identified for auction in Jammu & Kashmir’s first limestone block auction?
Which institute has collaborated with FedEx Express to set up the ‘FedEx Centre of Excellence (CoE) for Smart and Sustainable Supply Chains with an ai...
Commerce and Industry Minister Piyush Goyal said that the country is on track to achieve the export target set for goods and services in the ongoing fi...
What was the total investment allocated for semiconductor projects approved near Noida International Airport by the UP Cabinet?
In the Junior World Badminton Championship final, Tanvi Sharma lost to which opponent?
When will the revised National Pension Scheme (NPS) be implemented in Maharashtra, aligned with the Union government's Unified Pension Scheme (UPS)?
Where is the Modhweth festival celebrated by the Toda tribe?
When and where was India’s Dugong Conservation Reserve globally recognised by IUCN?