Question
A boat takes 2 hours 20 minutes to cover 140 km
downstream and 2.5 hours to cover 75 km upstream. If the boat covers 'y' km upstream and '2y' km downstream in 8 hours, find the value of 1.5y .Solution
ATQ,
Downstream speed = (140 ÷ 2.33) = 60 km/h Upstream speed = (75 ÷ 2.5) = 30 km/h Now, (y ÷ 30) + (2y ÷ 60) = 8 ⇒ (2y + 2y) ÷ 60 = 8 ⇒ 4y = 480 ⇒ y = 120 Required value = 1.5 × 120 = 180
After retirement, a Judge of a High Court can undertake practice in _________-
Contributions of a partner in an LLP are -
Section 5 of the Environment (Protection) Act, 1986 operates notwithstanding anything contained in:
Under Section 41 of the Code of Civil Procedure, 1908, the suit must be valued for:
A president’s rule can be proclaimed by?
Which of the following language is not mentioned in Eighth Schedule of the Constitution of India?
A agrees, in writing, to sell a horse to B for “Rs. 1,000 or Rs. 1,500”.
Prohibition of sale of liquor intoxicating drug to person under age or 21 years provided under:
SFIO under the Companies Act stands for_______________________
Every __________ shall be accompanied by a copy of the plaint or, if so permitted, by a concise statement.