Question
The speed of the stream is 10 km/h. Boat βAβ covers
110 km distance against the stream in 11 hours and boat βBβ covers 65 km distance against the stream in 2 hours. The speed of boat βBβ in still water is how much percent of the speed of boat βAβ in still water?Solution
Speed of boat βAβ upstream = 110/11 = 10 km/h Speed of boat βBβ upstream = 65/2 = 32.5 km/h Speed of the boat βAβ in still water = 10 + 10 = 20 km/h Speed of the boat βBβ in still water = 32.5 + 10 = 42.5 km/h Required percentage = (42.5/20) Γ 100 = 212.5%
More Simplification Questions